Oto my! „Dziewczyny, które testują” cz.6

Członkini Girls Who Test, Justyna Mazur!

Styk informatyki z innymi dziedzinami fascynował mnie od czasów studiów z kognitywistyki. Po ich ukończeniu nie miałam poczucia, że posiadana wiedza pozwoli mi podbić rynek pracy. Planowałam rozwijać swoje zainteresowania w wolnym czasie, podczas gdy praca pedagoga specjalnego, którym jestem z zawodu, miała być źródłem mojego utrzymania. Stało się odwrotnie – za sprawą spotkań i warsztatów z programowania organizowanych przez Geek Girls Carrots, a także wsparcia zaprzyjaźnionego programisty nieśmiało zaczęłam wierzyć, że branża IT może być również dla mnie, osoby bez wykształcenia stricte informatycznego. Kluczem do sukcesu okazała się chęć do działania i determinacja, aby samodzielnie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności – a tych mi nie brakowało :).

W testowaniu lubię dociekanie jak coś działa lub, co ciekawsze, nie działa, szukanie sposobów na złamanie systemu, symulowanie prawdopodobnych zachowań użytkowników, przygotowywanie adekwatnych danych testowych. Jest to praca wymagająca kreatywności i czerpię z niej wiele radości. Na tym stanowisku mam możliwość wszechstronnego i nieustannego rozwoju – wciąż uczę się nowych narzędzi, poznaję niuanse techniczne pozwalające lepiej przewidywać prawdopodobne błędy w aplikacji i zdobywam wiedzę domenową związaną z danym typem oprogramowania (np. finansowym). Co dla mnie ważne, nie tracę przy tym kontaktu z innymi ludźmi, bo tester jest niejako spoiwem całego zespołu, mostem pomiędzy osobami z biznesu a programistami.

Po paru latach pracy wciąż pamiętam ogromną satysfakcję, kiedy z sukcesem wykonałam swoje pierwsze zadanie, ale też niepewność i obawy, jakie towarzyszyły mi przed pierwszą rozmową o pracę. Dlatego chętnie angażuję się w działania Girls Who Test. Wierzę, że jest sporo osób, które mają predyspozycje i zapał do nauki, które sprawią, że zawód testera okaże się dla nich pracą marzeń, a nasze spotkania mogą pomóc w podjęciu tych pierwszych, najtrudniejszych kroków!

jm

 

 

Dodaj komentarz